""Zapraszamy na wspólna podróż po Sudetach z pasjonatem górskich wypraw, autorem przewodników i bibliotekarzem - Michałem Machnackim.

Michał Machnacki - Biegający Bibliotekarz. Bibliotekarz z krwi i kości, ponad 27 lat związany z bemowską biblioteką, od września 2024 realizuje swoje pasje w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ochota. Biega, gra w tenisa stołowego, uwielbia podróże po Polsce. Pasjonat gór, szczególnie Sudetów, zakochany w Dolnym Śląsku i Ziemi Kłodzkiej, gdzie często jeździ na wakacje.

Jest współautorem "Sudetów. Atlasu Turystycznego", ale w komputerowej szufladzie ma wiele tekstów dotyczących Ziemi Kłodzkiej, w tym "Subiektywny Przewodnik".

Na spotkaniu będzie można zakupić Sudety. Atlas turystyczny z dedykacją współautora.

28 maja (środa), 17.30
✅ Biblioteka "Pod Skrzydłami", Grójecka 109

___________________________________
Biblioteka "Pod Skrzydłami" posiada windę, do której wejście znajduje się z tyłu budynku. W placówce nie ma toalety dostosowanej dla osób poruszających się na wózkach
""Zapraszamy wszystkich lubiących słuchać i opowiadać o podróżach małych i dużych. Będziemy dzielić się między sobą wspomnieniami, zdjęciami i podróżniczymi inspiracjami. Otwarte spotkania dla dorosłych mają charakter pokazu slajdów połączonego z dyskusją na temat omawianego kierunku podróży.

Spotykamy się w drugą środę miesiąca o godz. 17:15, w Bibliotece "Przystanek Książka" przy ul. Grójeckiej 42.

Najbliższe spotkania zaplanowane są na 11 czerwca.

Informacje: mail: , tel.: (22) 822 38 06
______________________________________________________________
Biblioteka posiada dwa wejścia, jedno po schodach, drugie z podjazdem. Placówka posiada toaletę dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami

""Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Artymiczem, autorem książek "Narkoza" i "Reanimacja".

✅ 5 czerwca (czwartek), godzina 17:30
✅ Biblioteka "Przy Baleya", Baleya 9


Rafał Artymicz
Urodził się w 1986 roku we Wrocławiu. Z zawodu jest anestezjologiem. Obecnie mieszka i pracuje w Niemczech. Zaczytuje się w kryminałach i powieściach szpiegowskich. Pasjonuje się czarno-białą fotografią. Uwielbia włoską kuchnię, sushi i białe wino. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, pływa, a także uczy się języków obcych. Motto życiowe „walczę o siebie, nie zgadzam się na kompromisy, nie daję się ranić” zaczerpnął z serialu „Magda M”. Przygodę z pisarstwem zaczął w trakcie studiów. Pod pseudonimem Erjota założył blog „Z życia anestezjologa in spe” – wówczas pod nazwą „Z życia studenta medycyny”. Kilka lat później uruchomił blog „Lekarz na emigracji”. Decyzję o napisaniu powieści podjął w Pulsnitz - niemieckim miasteczku słynącym z doskonałych pierników. Debiutował w lutym 2022 roku powieścią pt. „Narkoza”. Historia kryminalno – obyczajowa z wątkiem miłosnym LGBT. W marcu 2024 ukazała się jej kontynuacja pt. „Reanimacja”. W przygotowaniu kolejna część.
Instagram


Książki autora dostępne są w naszych bibliotekach: https://tiny.pl/t84q40gc

Spotkanie poprowadzi Michał Machnacki "Biegający Bibliotekarz".
_________________________________________
Biblioteka znajduje się na piętrze. Wejście po schodach
""Zapraszamy na wystawę prac Beaty Bylinki "Malowane szydełkiem".

Beata Bylinka, kulturoznawca, plastyk oraz prekursorka tworzenia obrazów szydełkiem i włóczką.
Pierwsze prace szydełkowe powstawały już w okresie przedszkolnym pod okiem Babci. Od 2016 roku szydełkowanie stało się częścią jej życia i wielką pasją. Inspiracje czerpie z wielu źródeł, najczęściej pojawiają się tematy związane z naturą: pory roku, aura za oknem, zachody słońca; krajobrazy dalekie i egzotyczne - np. pejzaże afrykańskie. Wśród włóczkowych obrazów zauważymy fascynację malarstwem zwłaszcza twórczością Vincenta Van Gogha.

Artystka nie ma jednego, ogólnego opisu tworzenia szydełkowego obrazu, każdy z nich powstaje inaczej. Każda praca to mnóstwo różnych elementów, to właściwy dobór kolorów, wyczucie kompozycji, to trochę jak malowanie, tyle tylko, że poszczególne elementy trudniej jest korygować, to wreszcie tysiące (jeśli nie miliony) szydełkowych oczek, dziesiątki ściegów, projektów. Oprócz obrazów tworzy lalki - charakterystyczne pacynki z ukrytymi wewnątrz stelażami, które ułatwiają dzieciom swobodne poruszanie kończynami kukiełki.

Jej prace zostały dwukrotnie nagrodzone; 3. miejsce w 2022 r., i 1. miejsce w 2023 r. w kategorii innowacje w AMERICAN ART AWARDS.

“Czas spędzony z szydełkiem i włóczką, to czas swoistej autoterapii, wewnętrznego wyciszenia”.

Prace artystki można zobaczyć:
Facebook: SZYDEŁKOWANIE BEATY
Instagram
Patreon

Finisaż wystawy odbędzie się 21 maja (środa) o godzinie 17:30.


Wystawa będzie od 17 marca do 31 maja w Bibliotece "Przystanek Książka", ul. Grójecka 42
______________________________________________________________
Biblioteka posiada dwa wejścia, jedno po schodach, drugie z podjazdem. Placówka posiada toaletę dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami

""Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Hip Hop Szansą".
Naszym gościem będzie Yah00, Yahoo, Walczuk – ksywek kilka, ale flow konkretne. To głos młodego pokolenia rapu!

 ✅  22 maja (czwartek), godzina 18:00
 ✅  Biblioteka "Przystanek Książka", Grójecka 42


Tego dnia biblioteka zmienia się w hip-hopowy przystanek.
Nie będzie ciszy – będzie prawda, vibe i rozmowa od serducha.
Autografy, pytania, może freestyle... kto wie?

Na wydarzenie zapraszają Burmistrz Dzielnicy Ochota – Piotr Krasnodębski i Hip Hop Szansą, a całe spotkanie poprowadzi Szaman 82.
_______________________________________________________
Biblioteka posiada dwa wejścia, jedno po schodach, drugie z podjazdem. Placówka posiada toaletę dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami.

""Zapraszamy na Warsztaty Introligatorskie, które w zeszłym roku cieszyły się niemałym powodzeniem.
Pomysł na warsztaty zrodził się w związku z cyklem działań ekologicznych, w które na większa skale włączyły się biblioteki ochockie. Z wszystkich filii bibliotecznych regularnie ubytkowane są książki, którym chcemy dać drugie życie. Część tych zbiorów trafia do ponownego obiegu, przekazywane są do instytucji, które taką potrzebę sygnalizują, a część z nich przygarniana jest przez naszych czytelników, którzy rezerwują tytuły z list zamieszczanych na naszej stronie internetowej. Książki te wykorzystamy także podczas zajęć - uczestnicy będą mogli je odnowić w trakcie warsztatów introligatorskich, które odbywać się będą raz w miesiącu w Bibliotece "Baśniowa" (Grójecka 68). Ale to nie wszystko - na warsztat możecie też przynieść własny ulubiony tytuł, który wymaga naprawy.

Spotkania odbywać się będą w Bibliotece "Baśniowa" (Grojecka 68) w terminach:
20 lutego
20 marca
24 kwietnia - zajęcia odwołane
15 maja

12 czerwca

Warsztaty zaczynają się o godz. 17:00.

Obowiązują zapisy: 22 823 35 92.
Zajęcia poprowadzi bibliotekarka Jagoda Zalewska
_____________________________________________
Wejście znajduje się z boku budynku, od strony ulicy Baśniowej, z poziomu chodnika. Drzwi otwierają się automatycznie.
""Zapraszamy na spotkanie i warsztaty!
Gościć będziemy prezeskę Fundacji Koty - Koty z Wiatraka, która opowie jak o tym, co robią takie fundacje, jak działają, po co istnieją i jak można pomóc. Uczestnicy dowiedzą się, jak bezpiecznie ratować koty i jak się nimi opiekować.
Następnie odbędzie się część warsztatowa, podczas której animatorka Ela Gierak, pokaże jak ozdobić torbę metodą sitodruku - oczywiście z kocimi motywami!

22 maja (czwartek), godzina 14:00
✅ Biblioteka "Przystanek Książka", Grójecka 42


Zapisy:

📌
📌 tel. 22 822 38 06

Projekt realizowany w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie, finansowanego ze środków m.st. Warszawa. Realizatorem programu jest Fundacja Stocznia.
______________________________________________________________
Biblioteka posiada dwa wejścia, jedno po schodach, drugie z podjazdem. Placówka posiada toaletę dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami.
""W 2024 roku Biuro Kultury wznowiło projekt koordynacji edukacji kulturalnej w dzielnicach Warszawy. Na Ochocie funkcję tę pełni Katarzyna Nowak-Szczepka.

Katarzyna Nowak-Szczepka na co dzień zajmuje się promocją i dostępnością działań bibliotecznych. Teraz jako koordynatorka edukacji kulturalnej będzie także wspierać współpracę między placówkami oświatowymi, instytucjami kultury i prywatnymi podmiotami w dzielnicy Ochota. Jej zadaniem będzie również zbieranie informacji o działaniach edukacji kulturalnej w naszej dzielnicy - zapraszamy do przesyłania ofert zarówno dla mieszkańców jak i szkół!

Zachęcamy do kontaktu nauczycieli, lokalnych twórców, artystów i animatorów oraz wszystkich zainteresowanych edukacją kulturalną:
adres mailowy:
telefon: 22 659 44 56, 798 651 682

Osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji dotyczących edukacji kulturalnej zachęcamy do wypełnienia ankiety.
Ankieta.



""Zapraszamy dzieci w wieku 5-7 lat wraz z rodzicami na warsztaty plastyczno-literackie "Niezwykła przyroda". Na spotkaniu będą czytane bajki o zwierzętach, które obchodzą swój dzień (Dzień ślimaka i Dzień żółwia), potem porozmawiamy o tych zwierzakach, a na koniec tradycyjnie wykonamy pracę plastyczną.

   23 maja (piątek), godz. 17:00
   Biblioteka "Skarżyńskiego", ul. Skarżyńskiego 5

Zapisy: 22 822 36 81,
______________________________________________________________
Biblioteka posiada wejście z poziomu chodnika.

""

Pętla indukcyjna pozwala osobom niedosłyszącym noszącym aparaty słuchowe na odbiór czystego dźwięku, pozbawionego zakłóceń z otoczenia. Większość aparatów wyposażonych jest w cewkę indukcyjną. Jeżeli cewka nie jest aktywna, należy poprosić protetyka słuchu o jej uruchomienie. Nie wszystkie aparaty mają wbudowaną cewkę.
Posiadając aktywną cewkę, aby korzystać z pętli, wystarczy w swoim aparacie słuchowym przełączyć tryb M (mikrofon) na tryb T (telefoniczny), czyli na tryb indykcyjny.
Pętla znajduje się przy stanowiskach obsługi w bibliotekach:
- "Przystanek Książka", Grójecka 42
- "Baśniowa", Grójecka 68
- "Pod Skrzydłami", Grójecka 109
- "Piatka", Grójecka 109
- "Przy Baleya", Baleya 9.
Stanowiska
wyposażone w pętle oznaczone są biało-niebieskim piktogramem z uchem i literą T.

""Zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat, na warsztaty, których celem jest uświadomienie najmłodszym, jak ważny jest zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i dobre nawyki żywieniowe. Poprzez zabawę i ruch dzieci nauczą się, jak dbać o swoje zdrowie, jak rozwijać sprawność fizyczną i czerpać radość z aktywności.

W trakcie warsztatów uczestnicy wysłuchają fragmentów książek oraz wykonają proste ćwiczenia w formie zabawy.

Spotykamy się w każda czwarta środa miesiąca o godzinie 17:15 w Bibliotece "Przystanek Książka", Grojecka 42. 
ul. Grójecka 42. Najbliższe spotkanie 28 maja.

______________________________________________________________
Biblioteka posiada dwa wejścia, jedno po schodach, drugie z podjazdem. Placówka posiada toaletę dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami

Płatności on line już dostępne. Czytelnicy mogą regulować należności względem Biblioteki za pomocą płatności on-line za pośrednictwem PayU. Wystarczy zalogować się w Wirtualnym Koncie Czytelnika i w zakładce "Twój profil" kliknąć "PayU zapłać online", a następnie postępować według wskazówek.