Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


logo wpek„Mała grafika – wielka sprawa” to projekt edukacyjny realizowany w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, którego uczestnikami były dzieci i młodzież spędzająca ferie w Warszawie. Zmierzyli się oni z dość trudnym zadaniem – mieli wykonać własny ekslibris za pomocą tradycyjnej techniki graficznej, jaką jest linoryt. Tym sposobem powstaje wiele znaków własnościowych, którymi oznaczamy swoje książki. Samodzielne wykonanie własnego ekslibrisu identyfikującego właściciela znaku zachęca do dbania o swoje książki oraz kształtuje upodobania czytelnicze.

Czytaj całość na: www.wpek.pl

logo bloggerBlog "teatru głodna"
Marzena Dobosz

Książka jako przedmiot interesuje mnie od momentu, kiedy nauczyłam się czytać. Stąd pierwsze dziecinne marzenia o byciu bibliotekarką albo introligatorką… Wszystkiego spróbowałam, dziś robię coś zupełnie innego, ale miłość do książek pozostała. Mam też własny piękny ekslibris, który także w jakimś sensie służy mi do przeciwstawiania się wszechogarniającej jednorazowości i bylejakości...

Czytaj całość na: teatruglodna.blogspot.com

logo telewizja warszawa

www.telewizjawarszawa.tv

21 lutego 2012 roku w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki (Wypożyczalnia "Przy Zawiszy") odbyło się spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem: "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej". Koper zycie elit Sławomir Koper w swoich książkach, przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w monongrafiach. Prezentuje ważne osobowości, w kontekście życia prywatnego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.

W "Życiu prywatnym elit artystycznych…" Autor bierze na warsztat najznamienitsze postaci szeroko pojętej kultury przedwojnia. Opisuje z grubsza całe życie każdego z bohaterów, oczywiście z tej nieartystycznej perspektywy.

Książka nie ma przypisów, indeksów, wydane jest na lekkim, pożółkłym papierze z brunatnym kolorem czcionki. Całość prezentuje się stylowo, nieco w estetyce retro. Wszystkie te zabiegi mogą sugerować, że celem Autora było dotarcie do każdego, a nie tylko oczytanego w opasłych specjalistycznych tomach Czytelnika.

Relację ze spotkania możemy obejrzeć w internetowym wydaniu Telewizji Warszawa, w programie COOLturalna Warszawa: www.telewizjawarszawa.tv

logo ngoAdrian Kubicki
z dn. 17.01.2012
www.warszawa.ngo.pl

Cisza jak w muzeum, wysokie pod sufit półki pokryte kurzem i zatopione w katalogach panie. To obraz biblioteki, z którym większość z nas kiedyś zapewne się spotkała. I chociaż z zewnątrz miejsca te wyglądają dziś tak samo, wewnątrz wszystko się zmieniło. Biblioteka to nieraz najbardziej tętniące życiem miejsce w okolicy.

Czytaj całość na: www.warszawa.ngo.pl

logo idziemyMonika Odrobińska
Idziemy, Nr 10 (287)
z dn. 06.03.2011, s. 29.
www.idziemy.com.pl


Na tym przystanku zatrzymuje się dziennie 400 osób. Na godzinę, dwie. Czytają, oglądają filmy. Nie obchodzi ich, że kolejny tramwaj odjechał.

Na Przystanku Książka naprawdę warto przystanąć. Stylizowane na stację kolejową wnętrza mediateki przy ul. Grójeckiej 42 nawiązują do dużego węzła komunikacyjnego, który niemal od zawsze znajdował się przy pl. Narutowicza. Niedaleko stalą karczma Ochota, od której dzielnica wzięła nazwę. Przebywając tu, mamy więc wrażenie, jakbyśmy byli w centrum ważnych wydarzeń.