Napis: najpier książka potem film. Nad napisem filiżanka na spodku, klaps, notatnik, ołówek, klisza i fragment aparatu.

Marta z Biblioteki "Przy Narutowicza" zaprasza do zapoznania się z cyklem postów dotyczących adaptacji filmowych powieści polskich i zagranicznych. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nasz ulubiony film bazuje na nie znanej nam wcześniej książce czy odwrotnie nasza ulubiona powieść ma swoją wersję filmową.

Dziecko pochylone nad książką. W tle zarys postaci osoby dorosłej.

#ZostańWDomu i poczytaj! Wydawnictwo Greg za darmo udostępnia e-book ze zbiorem wybranych łamigłówek i zadań edukacyjnych oraz malowanek, a także opowiadań. Zachęcamy do skorzystania:
1. Zagadki i łamigłówki.
2. Wirusowy alarm.

Kartka Wielkanocna i figurka zająca. Zapraszamy do wspólnych warsztatów plastycznych z Kasią z Biblioteki "Przy Baleya". Co będzie Wam potrzebne?
kartka kolorowa A5, kartka biała A5 ścięta ok. 1 cm po bokach, kartki kolorowe, tasiemka - 3 kawałki, nożyczki, klej, dziurkacz. Tutaj filmik jak zrobić kartkę krok po kroku.
Kostka do gry oraz trzy pionki (gęski: od lewej czerwona, niebieska, żółta) na planszy. Blogu specjalni.pl zaprezentowanał na swojej stronie edukacyjne gry planszowe, których autorzy zachęcają do samodzielnego wydruku. Znajdziemy tam też inspirację do stworzenia własnej gry np. warcaby czy domino. Największą zaletą zaprezentowanych na blogu gier jest trzymanie się zasady "przyjemne z pożytecznym", ponieważ wraz z dobrą zabawą nasi najmłodsi mogą ćwiczyć matematykę lub gramatykę. Utrwalą dni tygodni, cyfry rzymskie i... zobaczcie sami! Tutaj link do gier, które można wydrukować.

Statek na wzburzonym morzu. Na pierwszym planie beczka i kotwica. Dziś prezentujemy grę w "Bitwę morską" albo bardziej popularnie w "Statki". Domyślamy się, że część was zna zasady, ale jeśli są tacy, którzy nie słyszeli o tej.prostej grze niech zobaczą filmik! Do tej dwuosobowej gry wystarczą 2 kartki i coś do pisania. Więcej tutaj.
Dłoń trzymająca instrukcję do gry. Wyżej gra planszowa i elementy. W każdą środę i w każdy piątek na fanpage'u Biblioteki "Przystanek Książka" oraz na naszej stronie będziemy prezentować propozycję gier planszowych z instrukcjami, które przygotowuje Kamil. Zachęcamy do zaglądania :)

 

Zajączki Wielkanocne. Zapraszamy do wspólnych warsztatów plastycznych z Agnieszką z Biblioteki "Przystanek Książka". Przygotujcie: kolorowy blok, kilka rolek po papierze, flamastry albo kredki, nożyczki, ołówek, klej, ozdoby typu oczka, chusteczki lub kartki we wzorki. Gotowi? To zaczynamy! Tutaj filmik z instrukcją krok po kroku.
Zachęcamy do zapoznania się z komisem o historii kosmity Dafa, który stworzyły Kinga i Justyna z Biblioteki "Skarżyńskiego".
 

Na zdjęciu malarka Margaret Keane. W tle jej obraz - dziewczyna z kotem. Autor: Citlali Lena Elen LiseDiwan. Źródło: https://fr.wikipedia.org/

Hania z Biblioteki "Baśniowa" poleca do objrzenia film "Wielkie oczy" w reżyserii Tima Burtona.
Hania: Film oparty na faktach z życia malarki Margaret Keane, która tworzy przepiękne portrety kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Nadambitny mąż malarki przypisuje sobie autorstwo obrazów żony, którą ukrył w cieniu sławy. Przychodzi jednak czas, kiedy Margaret buntuje się i zaczyna walkę o prawdę i o możliwość uwolnienia się od męża despoty. Film oglądałam wielokrotnie i za każdym razem czuję niedosyt.
Zdjęcie:
Autor: Citlali Lena Elen LiseDiwan.
Źródło: https://fr.wikipedia.org/

Włączając się w akcję #ZostańWDomu oraz #NieZostawiamCzytelnika Biblioteka na Ochocie przygotowała szereg aktywności on-line. Zachęcamy do odwiedzenia naszych fanpage’y na portalu Facebook, na których prezentujemy codzienną dawkę informacji jak można spędzić wolny czas, a także polecamy wirtualne muzea, biblioteki cyfrowe, spotkania on-line i wiele innych. Na Czytelników czekać będą zagadki językowe oraz ze świata literatury, a także z naszego lokalnego podwórka – o naszych bibliotekach ochockich.

 

Różnokolorowe puzzle.

Kinga z Biblioteki "Przy Baleya" zaprasza do wspólnej zabawy. Co czwartek o 15.00 pojawiąć się będą nowe plansze do ułożenia.
1. Plansza 1
2. Plansza 2.

Informujemy, że w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamknięcie placówek bibliotecznych zostaje przedłużone do 10 kwietnia 2020 r. włącznie, z możliwością przedłużenia.  Czytelnicy, którzy z powodu zamknięcia placówek nie będą mogli zwrócić wypożyczonych materiałów w terminie, nie będą ponosili opłat za ich przetrzymanie.  We wszelkich sprawach prosimy o kontakt wyłącznie mailowy.

Informujemy, że w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamknięcie placówek bibliotecznych zostaje przedłużone do 10 kwietnia 2020 r. włącznie, z możliwością przedłużenia.

Czytelnicy, którzy z powodu zamknięcia placówek nie będą mogli zwrócić wypożyczonych materiałów w terminie, nie będą ponosili opłat za ich przetrzymanie.

We wszelkich sprawach prosimy o kontakt wyłącznie mailowy na adres